Koşmadan yapılan sporlar: Koşmayı gerektirmeyen sporlar nelerdir?

Sağlık

13 Haziran 2022

Koşmadan yapılan sporlar: Koşmayı gerektirmeyen sporlar nelerdir? cover

Günümüzün getirdiği teknolojik rahatlıktan dolayı insanların hareketlerinde azalma meydana gelmiştir. Hal böyle olunca insanların daha durağan daha az hareketle yapılacak koşmayı gerektirmeyecek sporlara yönelimi artmıştır. Koşmayı gerektirmeyen sporları şu şekilde sıralayabiliriz;

E-SPOR - Espor Nedir?

E-spor son zamanlarda popüler olan bir kavramdır. Şu anda tüm dünyada geniş kitlelere hitap eden bir spor dalı olan e spor bilgisayar ve konsol oyunlarında ligleri ve turnuvaları vardır.

En basit diliyle bazı bilgisayar oyunlarının profesyonel liglere katılan profesyonel oyuncular ile oynanmasıdır. Bir oyunun E-spor olabilmesi için profesyonel lig olması gerekmektedir. E-spor ile normal oyunlar arasındaki farkı şu şekildedir; Halı sahada oynanan bir futbol var bir de Süper Lig'de oynanan futbol var. E-spor oyunların Süper Lig hali diyebiliriz. Bir başka deyişle E-spor, oyunların profesyonel olarak oynandığı alandır.

YÜZME - Yüzme sporu nedir?

Uluslararası standartlarda boyutu olan (50 metre, 8 kulvar) havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan, her yarışmacının kendi kulvarında, serbest, sırtüstü, kelebek ve kurbağa stillerinin her birinde veya dördü birden karışık olarak, 50, 100, 200, 400, 800, 1500 metrelerde bireysel veya ekip olarak yaptıkları yarışmaya denir.

KÜREK - Kürek Çekme sporu nedir?

Kürek Sporu, adından da anlaşılacağı gibi kürekler ve tekneler ile durgun su üzerinde yapılan ve güçte dayanıklılığı temel alan bir spor türüdür. Bu sporda geçtiğiniz rakibi görebilirsiniz ve bu başka hiçbir sporda yoktur. Kürek çekme sporunun tekli, ikili, dörtlü veya sekizli olmak üzere farklı kategorileri vardır.

BİSİKLET - Bisiklet sporu nedir?

Bisiklet sporu, iki tekerlekli bisikletin gelişmesi sonucunda ortaya çıkmış bir spor dalıdır. Ulaşım ve eğlence alanında bisikletin kullanımının artmasıyla bisiklet popüler hale gelince bisiklet sporu da gelişmiştir. Bisiklet sporunun yüz yılı aşan bir geçmişi vardır. Bu spor özellikle Avrupa ülkelerinde çok sevilmekle birlikte, başka ülkelerde de ilgi sürekli artmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde, amatör ve profesyonel bisikletçiler için çeşitli yarışlar yapılır.

Bisiklet yarışları, yol yarışları, pist yarışları, bisikletli koşu yarışları, dağ bisikleti yarışları ve BMX yarışları olarak düzenlenir.

İP ATLAMA - İp atlama sporu

Spor tecrübesi ne olursa olsun 7'den 70'e herkesin yapabileceği bir spor olan ip atlama sporu hem kardiyo hem de kasların sıkılaştırma etkisiyle kısa sürede hızlı şekilde kalori yakabileceğimiz bir spor türüdür. 15 dakika ip atlamak, 30 dakika koşmaktan daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yaktığınız kalori, kilonuza ve egzersizin süresine göre değişkenlik gösterir ancak yine de koşmaktan daha çok kalori harcatan bir egzersiz türüdür. İp atlamak kan akışını hızlandırır ve kalbe daha çok kan pompalamayı sağlar. Bu da kardiyovasküler sağlığınız için çok önemlidir.

MAT PİLATES - Mat pilates nedir?

Pilates yapmanın birçok çeşidi olmasının yanında kendi vücut ağırlığımızla yaptığımız ve mat dışında herhangi bir alete ihtiyaç duymadığımız mat pilates ,vücudunuzu esnetmenin ve güçlendirmenin bir yoludur. Mat pilates özellikle kalçanız ile omzunuz arasında kalan kasları hedefler. Mat pilates, pilatese yeni başlayanlar veya pilatese başlamayı düşünenler için tavsiye edilen bir spor türüdür. Mat pilates aletli pilatese göre daha kolaydır.

SPİNNİNG - Spinning nedir?

Spinning grup halinde veya bireysel olarak iç mekânda bisiklet egzersizi yapma anlamını taşımaktadır. Genellikle antrenör eşliğinde yapılan bu spor daha çok alt bedeni çalıştırmak ve kalp solunum direncini artırmaktadır. Spinning egzersiz seviyeleri, belli bir bisiklet parkurunun simülasyonuna göre ayarlanır. Egzersizler, teknik hareket gerektirmez ve kilo vermek isteyenler için çok etkilidir. Eklemler açısından herhangi bir zorlanma söz konusu değildir, bu nedenle sırtları hassas olanlar tarafından da yapılabilir.

CROSSFİT - Crossfit nedir?

Normal fitness egzersizlerinden farklı olarak crossfit egzersizleri çok daha yoğun ve rekabetçi bir yapıya sahiptir. Crossfit egzersizleri yüksek yoğunluklu eğitim programları, olimpik halter, pliometri, powerlifting, jimnastik, kettlebell lifting, beden eğitimi, strongman ve benzeri spor aktivitelerini içerir. CrossFit antrenmanları WOD adı verilen ve açılımı workouts of the day (günün antrenmanı) olarak belirlenir. WOD'lar her gün değişkenlik gösterir.

ZUMBA - Zumba nedir?

Zumba sporu kendine özel müziklerle hareket ederek özel ritimleri olan ve aslında dans ederek sürdürülen bir spor türüdür. En kısa tanımıyla zumba dans ve fitness egzersizidir. Zumba eğitmenleri tarafından hazırlanan koreografilerin eğitmen tarafından gruba yaptırılmasıyla uygulanır. Gruptaki kişiler eğitmenin yaptıklarını yaparak egzersize eşlik eder.

PATEN - Paten sporu nedir?

Tekerlekli paten her yaş için uygun olan ve herkesin yapabileceği bir denge sporudur. Patenin birçok farklı çeşidi vardır ve bu çeşitler için birden fazla amaca yönelik patenlerle farklı stillerde kayış yapmak mümkündür. Bu amaçlara uygun birçok paten türü vardır. Bu paten türleri; agresif paten, slalom pateni, hız pateni, urban paten, fitness pateni ve hokey pateni.

Diğer Blog Yazıları