Kan Sulandırıcı Yiyecekler, Meyveler ve İçecekler Hangileridir?

Sağlık

17 Ağustos 2022

Kan Sulandırıcı Yiyecekler, Meyveler ve İçecekler Hangileridir? cover

Kan sulandıran yiyecekler, kan dolaşımı normalden farklı ya da düzensiz olan kişiler için büyük önem arz eder. Kanın katı hale dönüşmesi gibi kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyen bu sorunlar pıhtılaşma gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Kanın katılaşma ya da pıhtılaşma gibi sorunları için geliştirilen bir çözüm yönetimi kan sulandırıcı yiyecekler tüketmektir. Kan durumuna göre alınacak tedavilere ek olarak bunları tüketmek büyük yarar sağlar. Kan sulandırıcı yiyecekler doğal olarak tüketildiği zaman sağlığa bir zarar vermez.

Kan Sulandırıcı Meyveler Hangileridir?

Kan sulandıran meyveler, kan pıhtılaşması ve kanın katılaşması gibi sorunlara yönelik son derece yararlıdır. Salisilik asit bakımından zengin olan bazı meyveleri tüketmek söz konusu kan sorununa yönelik büyük bir yarar sağlar. Bu meyveler kanı inceltici özellikte olduğu için kanın pıhtılaşması ya da katılaşması gibi sorunlara kesin çözüm getirir. Kış aylarında tüketimi yapılan bazı meyveler de benzer özelliklere sahiptir. Meyve yerken porsiyonun ölçüsünü elden kaçırmamak, aşırı tüketimden uzak durmak önemlidir. Kan sulandıran bazı meyveler şöyledir:

  • Kızılcık meyvesi, kan sulandırıcı gıdalar arasında en popüler örneklerden biridir. Taze ya da kuru olarak tüketilebilen bu meyve kan dolaşımını hızlandırdığı gibi kalp rahatsızlığı sorunları için de cidden bir destek oluşturur. Bu meyveyi tüketirken doza dikkat etmek olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına önemlidir. Bünyesinde bulunan salisilik asit sayesinde kan pıhtısı ve kan katılaşması sorunlarına çözüm getirir.
  • Üzüm, kan sulandırıcı meyveler arasında en çok bilinen isimlerden biridir. Yüksek bir vitamin ve mineral kaynağı olan üzüm pek çok tüketim şekline uygundur. Taze ya da kuru bir şekilde tüketildiğinde büyük etki gösteren üzüm günün her vaktinde yemek için uygundur. Kanda fazla sulandırma yapma tehlikesi bulundurduğu için porsiyonların belirli ölçülerde tutulması faydalı olur.
  • Portakal ve mandalina, kış aylarında en çok tüketilen meyvelerin başında gelir. Doğal olarak kan sulandırma etkisine sahiptir. Yüksek asit miktarına sahip olan bu meyveler belirli porsiyonlarda tüketilmelidir.

Kan Sulandırıcı İçecekler Hangileridir?

Kan sulandıran içecekler dendiğinde akla ilk olarak çeşitli bitki çayları gelir. Yeşil çay, kızılcık, papatya ve karanfil gibi çok sayıda bitki çayı kanın pıhtılaşma ve katılaşmasına yönelik doğal yoldan fayda sağlar. Bu çaylarda bulunan yüksek antioksidan değeri vücudu büyük ölçüde temizlemeye yarar. Söz konusu temizleme özelliğini damarlar üzerinde de gösterdiği için kan pıhtılaşması ve katılaşması sorunu bulunan kişiler üzerinde etkilidir. Kolesterol ve kan basıncı dengelenmesine iyi gelen bitki çayları kan sulandırıcı yiyecekler ile birlikte tüketilebilir.

Kan Sulandırıcı Bitkiler Hangileridir?

Kan sulandıran bitkiler kan ile ilgili pek çok soruna doğrudan şifa getirir. Doğal olarak insan sağlığı üzerinde pek çok fayda sağlayan bitkilerin kan hastalıklarına da yararı bulunur. Özellikle kan pıhtılaşması ve katılaşma sorunlarını büyük ölçüde çözer. Kan sulandırıcı bazı bitkiler şu şekildedir:

  • Zerdeçalın bünyesinde bulunan kurkumin isimli madde kanı incelterek pek çok soruna mâni olur.
  • Zencefil kan dolaşımına olumlu etkileri olan bir bitkidir. Kötü kolesterolü bastırıp kan dolaşımına yardımcı olur.
  • Sarımsak kan sulandırma bakımından en verimli bitkilerin başında gelir.
  • Acı biber, vücudu kan pıhtılaşması sorununa yönelik korur.

Kan Sulandırıcı Yağlar Hangileridir?

Kan sulandıran yağlar dendiğinde akla ilk olarak zeytinyağı gelir. Doğal bir kan sulandırıcı etkisi bulundurduğu için kan pıhtılaşması ya da kan katılaşması sorunu yaşayanlar tarafından görül rahatlığı ile kullanılabilir. Antioksidan özelliği bulunan zeytinyağı ile birlikte kan sulandırıcı yiyecekler pişirmek de oldukça yararlıdır.

Diğer Blog Yazıları