Yağ Oranı Erkeklerde ve Kadınlarda Kaç Olmalı?

Sağlık

25 Ağustos 2022

Yağ Oranı Erkeklerde ve Kadınlarda Kaç Olmalı?
 cover

Yağ oranının erkek ve kadında farklı olmasının nedeni cinsiyetlerin biyolojik nedenlerle farklı özellikler göstermesidir. Bu nedenle erkekler ve kadınlar için farklı yağ oranları bulunur. Erkek bireyler için bu yağ değeri yüzde 2 ile 14 arasında bulunmalıdır. Sporcu olan erkeklerde olan yağ oranı yüzde 6 ile 13 arasında bir seviyeye çıkar. Formda kalmak isteyen kişiler için bu değer yüzde 14 ile 17 arasında bir seviyededir. Erkeklerde kilolu olma seviyesi yağ oranı yüzde 25 ile 37 arasındaysa gerçekleşir. Yüzde 38’in üzerindeki yağ oranı obeziteyi gösterir.

Kadınlar için yaşamalarını sağlayacak gerekli yağ oranı yüzde 10 ile 12 arasındadır. Sporcu kadınlar için bu yağ oranı seviyesi yüzde 14 ile 20 arasında seyreder. Formunu korumak isteyen kadınların sahip olması gereken yağ oranı yüzde 21 ile 24 arasındadır. Kadınlar için kilolu denecek yağ oranı yüzde 32 ile 41 arasındadır. Kadınlar için obezite seviyesi yüzde 42’nin üstündedir. Bu nedenle vücutta bulunan yağ oranı erkeklerde ve kadınlarda mutlaka dikkat edilmesi gereken bir durumdur. 

Vücuttaki Yağ Oranı Hesaplaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Vücutta yağ oranı hesaplama, vücutta bulunan yağlı dokunun tüm ağırlığa olan oranı göz önüne alınarak gerçekleştirilir. Kilodan bağımsız olarak düşünülmesi gereken yağ oranı belirli bir bölgede de meydana gelebilir. Spora ya da diyete başlamadan önce kişiye özel bir yöntem izlemek için vücutta yer alan yağ oranı hesaplanır. Bunun için özellikle son dönemlerde yaygın olarak vücut yağ oranı ölçüm cihazı kullanılır. Bu cihazlar sağlıklı sonuçlar verdikleri gibi son derece pratik aletlerdir.

Yağ Oranı İçin Hangi Ölçüler Alınır?

Yağ oranı için ölçüler erkek ve kadınlarda hemen hemen aynı şekildedir. Vücut yağ oranı ölçüm cihazının yanı sıra bazı beden bölgeleri mezura ile ölçülür. Bu sayede vücutta yer alan yağ oranı ile ilgili daha sağlıklı veriler elde edilir. Yağ oranı erkeklerde ve kadınlarda şu ölçümler göz önüne alınarak ölçülür:

  • Kadınlarda yağ oranını ölçmek için ilk olarak boy ölçüsü gerekir. Daha sonra en kalın yerden olmak üzere kalça ölçüsü, en ince yerden olmak üzere bel ölçüsü ve boyun ölçüsü alınır.
  • Erkeklerde yağ oranını ölçmek için ilk olarak boy ölçüsü gerekir. Daha sonra en ince yerden olmak üzere bel ölçüsü ve âdem elması tarafından boyun ölçüsü alınır.

Vücuttaki Yağ Oranı Kaç Olmalıdır?

Vücutta bulunan yağ oranı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu değişiklik cinsiyet kaynaklı olduğu gibi fiziksel aktivite olarak farklı yoğunluğa sahip olan kişilerde de ayrıdır. Daha çok spor ve egzersiz ile vakit geçiren sporcuların vücudunda daha az yağ oranı bulunur. Bu kişiler için doğal olarak kas oranının yağ oranından yüksek olduğu fikri mevcuttur. Erkek sporcular için kadın sporculardan daha az yağ oranına sahip olması fikri de yaygındır. Bu durum tamamen biyolojik sebeplerden kaynaklanıp cinsiyetler arasından yapı farklarından doğar.

Vücuttaki Yağ Oranı Nasıl Düşürülmelidir?

Vücutta yağ oranını düşürmek doğrudan egzersiz yapmakla ilgilidir. Egzersizler yağ oranının yoğun olduğu bölgelere yönelik yapılmalıdır. Aynı zamanda ağır kaloriye sahip olan yiyecekleri tüketmekten uzak durmak da yağ oranını azaltmak adına etkili bir çözümdür. Vücutta yeterli miktarda yağ yoksa bir süre sonra kasların erimeye başlaması olağan bir senaryodur. Sağlık açısından ciddi sorunlara yol açabilen bu durumun önüne geçmek için yağ oranı ölçümü sık bir şekilde yapılmalıdır. Yağ oranı erkeklerde ve kadınlarda eşit bir öneme sahiptir.

Diğer Blog Yazıları