Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır? 1 haftada kaç kilo verilir? Diyet listesi

Diyet

26 Ekim 2022

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır? 1 haftada kaç kilo verilir? Diyet listesi cover

Aralıklı diyetin temel noktalarından biri içerdiği besin gruplarının yeterli ve dengeli miktarlarda olmasıdır. Aşağıdaki besin gruplarından yeterli ve dengeli miktarlarda almayı sağlayacak şekilde planlanan bir aralıklı oruç diyeti sayesinde sürdürülebilir, istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir:

 • Günlük diyet bedenin ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral gibi yapı taşı besin gruplarının tümünü içermeli ve vücudun gerekli olan enerjiyi karşılamalıdır. Aksi halde beklenmeyen sağlık sorunları yaşanabilir.
 • Yüksek posa içeriğiyle bilinen tahıllar, kepekli makarna, kepekli pirinç ve bulgur gibi karbonhidrat ağırlıklı besinler de mutlaka diyetin bir parçası olmalıdır.
 • Kan şeker seviyesini dengeli aralıklarda tutmasıyla bilinen süt, yoğurt ve kefir gibi besinler Aralıklı oruç diyeti içerisinde yer almalıdır.
 • Yüksek vitamin ve mineral içeriğiyle dikkat çeken meyve ve sebze grubundaki besinler, içerdikleri antioksidanlar nedeniyle diyet listesinde yer tutmalıdır.

Aralıklı Oruç Diyeti Örnek Diyet Listesi ve Yapılışı

 • Sağlıklı ve düzenli bir şekilde zayıflamak istediğinde tercih edebilecek plan doğrultusunda, karbonhidrat alımı tamamen kesilmez.
 • Öğün olarak makarna ve pilav gibi oldukça sık tercih edilen karbonhidratlar tercih edilebileceği gibi farklı tarzda karbonhidratlar da alınabilir.
 • Bu yağlar zeytinyağı ve kuru yemişlerden gelen yağlar olabilir.
 • Size uygun düzenlenen aralıklı oruç listesi kurallarına uyulduğu takdirde kilo vermek sürdürülebilir.
 • Örnek menü olarak verilen diyet listesinde bireysel biyolojik özelliklerinize uygun değilse; beslenme uzmanı ile birlikte yeni bir liste oluşturabilir.
 • Aralıklı oruç listesinin en uygun olduğu zaman dilimi 16/9’dir.
 • Oruç tuttuğunuz zaman dilimlerinde su, soda ve şekersiz içecekler tüketmeniz diyet planı açısından sakıncalı değildir.
 • Aşırı acıkma durumlarında tüketebileceğiniz bitki çayları ile sonraki öğünü bekleyebilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı diyet için listesinin tanımı “Gün içerisinde tüketilecek besinlerin farklı zaman aralıklarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi” şeklinde yapılabilir. Aralıklı oruç diyeti esasen orijinal bir diyet programı değildir. Daha çok gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin farklı bir zaman aralığını kapsayacak şekilde tüketilmesidir. Aralıklı oruç diyetini; gün içerisinde belirlediğiniz zaman dilimlerinde hiçbir besinin tüketilmediği ya da haftanın belirlediğiniz bazı günlerinde kalori alımında farklı kısıtlamalar yapılan bir beslenme türü olarak tanımlayabiliriz.

Şeker hastalığı/diyabeti, kan şekeri ile ilgili problemi, düşük tansiyonu, yeme bozukluğu olanlar ve Beden Kitle İndeksi (BKİ) 18.5 ve altında olan riskli kategorideki bireyler aralıklı oruç diyetini tercih etmemelidir. Ayrıca sporcular ya da yoğun egzersiz programı olanların, düzenli ilaç kullananların, hamilelerin, emziren annelerin, ergenlik çağındakilerin ve hamile kalmaya çalışan kadınların aralıklı oruç diyetini uygulamaları riskli olabilir.

Aralıklı Oruç Diyeti Ayda Kaç Kilo Verdirir?

Aralıklı oruç diyetinin kilo verdirmesi kurallara eksiksiz uyulduğu takdirde mümkündür. Bu diyet 3 haftalık bir sürede ortalama 10 kilo ile kolayca zayıflanabilir. Diğer diyet programlarına nazaran daha katı kurallar içeren ancak uygun yapıldığı takdirde etkisini daha hızı fark edeceğiniz 8 saat diyeti, bu 8 saatin sonunda minik atıştırmalıklar yedikten sonra yeniden 16 saat boyunca bir şey yemeden oruç tutulması anlamına gelir. 

Aralıklı Oruç Diyeti Sırasında Çay İçilir Mi?

Aralıklı oruç diyetinde alınan besinler arasında çay bulunur. Aralıklı oruç diyeti tutarken susuz kalmamak için sıvı alımına dikkat etmek oldukça önemlidir. Oruç döneminde; sade kahve, soda ve çay gibi içeceklerin de dâhil olduğu, orta miktarda, çok düşük veya sıfır kalorili içecekler tüketmek, diyetinizi bozmayacaktır.

Diğer Blog Yazıları