VİTAMİNLER

Vücudun temel yapı taşları arasından vitaminler ilk sırada yer alıyor. Organların düzgün çalışması ve vücudun tüm fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlaması için vitaminlere ihtiyaç duyulur. Çoğu zaman günlük tükettiğimiz besinlerden vücut ihtiyacı olan vitaminleri almaktadır. Ancak günümüzde değişen yaşam koşulları nedeniyle her vitaminin günlük alınması gereken dozu karşılanmamaktadır. Bu nedenle vitamin takviyesi hemen hemen herkes için önerilmektedir. Toz ya da hap, kapsül formlarında kullanılarak günlük vitamin ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Vitamin Takviyeleri Ne İşe Yarar?

Vitamin en basit haliyle canlıların yaşamsal fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yürütmelerini sağlayan temel yapı taşları olarak tanımlanmaktadır. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden sağlıklı cilt, saç ve tırnaklara kadar birçok etkisi bulunuyor. Tüm canlılarının metabolizmasının düzgün çalışmasını sağlamak için küçük miktarda ihtiyaç duyulan mikro besin olan organik bir molekül olarak tanımlanmaktadır.

Vücuttaki vitaminler eksik veya fazla olduğunda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle mutlaka denge tutulması gerekecektir. A, B, C, D, E ve K olmak üzere sınıflandırılan ve birçok farklı işlevsel özelliği bulunan bu vitaminlerin günlük olarak takviye edilmesi gerekir. Vitamin ve mineral takviyeleri ile sağlıklı bir yaşam için önemlidir.

Vitamin Fiyatları

Vitamin Çeşidi

Fiyatı

T-PRIME

349 TL

OMEGA 3

219 TL

MULTIVITAMIN

199 TL

CAFFEINE

199 TL

ZMA

199 TL

GAMER MULTIVITAMIN

249 TL

THERMO BURNER

249 TL

 

 

Vitamin Takviyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Takviye edici vitaminler ve takviye edici gıdalar kullanmadan önce ilk olarak bu unsurlara vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan emin olmanız gerekecektir. Vücudunuzun hali hazırda günlük olarak yeterli miktarda aldığı bir vitamin için takviye edici kullananız halinde vücutta bu vitamin fazlalığı görülecektir. Bazı vitaminler kendiliğinden vücuttan atılsa da bazıları depolanarak çeşitli sorunlara yol açabilir. Vitaminler özellikleri bakımından farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmalara göre seçilmesi gerekecektir.

Günümüzde birçok farklı formda üretilen vitamin takviyeleri kullanım kolaylıklarının da sağlanmasını destekler. Özellikle günümüzde C ve B vitaminlerine vücudun çok sık gereksinim duyması nedeniyle bu tür vitaminler takviye edilmektedir.

Vitamin Takviyelerinin Faydaları Nelerdir?

Vitaminler vücudun hayati fonksiyonlarının gerçekleştirilmesinde etkili rol oynamaktadır. Baştan ayağa tüm vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için vitamin takviyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlık açısından bu vitaminlerin vücutta eksik olmaması gerekir. Eksikliği ve fazlalığı farklı sorunlara yol açacaktır. Vitaminler için takviye kullanılarak şu faydalar elde edilebilir:

·         Vücudun günlük vitamin ihtiyacı karşılanır.

·         Bağışıklık sistemi desteklenir.

·         Daha sağlıklı cilt, tırnak, saç yapısı elde edilir.

·         Görme fonksiyonları desteklenir.

·         Daha enerjik ve sağlıklı hissetmenizi sağlar.

·         Yorgunluğu önler.

Hangi Vitaminlerin Takviyesi Alınabilir?

Günümüzde hemen hemen her vitamin ve mineral için takviye edici ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar bir tedavinin parçası olarak uzman kontrolünde verilebileceği gibi kan değerlerinde ilgili vitaminler eksik çıkan kişilerin de takviye edicilerle günlük ihtiyaç duyulan seviyede takviyeler almaları mümkündür. Bütün vitaminleri içeren ilaç takviyelerine karşı ilgi yoğun olsa da sadece vücutta eksik olan vitaminlerin alınması gerekecektir.

Takviye olarak alınacak vitamin ve mineral türlerinden bazıları kısaca şunlardır:

·         Çinko – Magnezyum – B6 Vitamini

·         Omega 3

·         Multivitaminler

·         D3 Vitamini

·         Collagen

·         C Vitamini

·         B Vitamini vb.

Vücudun tüm fonksiyonlarının düzenlenesi ve sağlıklı hale getirilmesi için tercih edilecek vitamin takviyeleri ile çok daha sağlıklı olabilirsiniz. Yaşam kalitesini artırmak ve vücudun ihtiyaç duyduğu temel unsurları sağlamak için vitamin takviyelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kimler Vitamin Takviyesi Kullanabilir?

Vitamin takviyeleri herkes tarafından kullanılabilir. Etkili doğal destek ürünleri sayesinde vitamin ve mineral yönünden vücudunun günlük ihtiyacını normal olarak karşılayamayan herkesin bu vitaminlerden yararlanmaları mümkündür. Ancak vücudun ihtiyacı olan düzeyin üzerinde vitaminlerin alınması halinde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Bu nedenle hekim tavsiyesi ve kontrolü sonrasında vitamin ve mineral takviyelerinin tercih edilmesi gerekir. Sürekli ilaç kullanan, kronik rahatsızlıkları olan veya takviye edilecek vitamin ve minerale ihtiyacı olmayan kişilerin kullanması önerilmez. Vitamin hapları dışında toz formunda destekleyiciler ve diğer birçok farklı üründe kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Vitamin Takviyesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vitamin takviyesi seçerken birçok unsura dikkat edilmesi gerekir. Özellikle doğal içeriğe sahip olması bu konuda önemli bir unsurdur. Öte yandan kişinin vücudunu tanıması ve gerekli kan testleri ile hangi vitamine ihtiyacı olduğunu belirlemesi de önemli bir unsur olacaktır. C vitamini günümüzde en sık tercih edilen vitamin takviyeleri arasında yer almaktadır. Vücutta depolanmaması ve fazlasının bir şekilde atılabilmesi de takviye olarak kullanımını güvenli hale getirmektedir.

Vitamin takviyesi seçerken dikkat edilmesi gereken temel hususlardan bazıları şunlardır:

·         Eksikliği görülen vitamin ve minerallerin takviye edilmesi,

·         Doğal içerikli ürünlerin tercih edilmesi,